"Sokoły Wędrowne" i przemysł włókienniczy - zapowiedź sparingu z FC Navbahor

Raków Częstochowa w środę, 19 stycznia rozegra drugi mecz sparingowy podczas zgrupowania w Belek. Rywalem Czerwono-Niebieskich będzie 1-krotny mistrz Uzbekistanu - Navbahor Namangan. Początek spotkania o godzinie 9:30 czasu polskiego.

Szeroko rozumiane kopanie od zawsze było wpisane w tradycje mieszkańców Namanganu. Nazwa miasta pochodzi od perskiego “Namak kan”, co oznacza kopalnie soli. Musiało upłynąć dużo wody w Jeziorze Aralskim nim w Namanganie kopalnie zamieniono na kopanie.

 

“Orły Górskiego” zdobywały srebro na Mistrzostwach Świata w RFN, a daleko na radzieckiej prowincji powstawał nowy klubu piłkarski. W 1974 roku w mieście w Namangan powstał zespół Tekstilszczik. Była to sowiecka odpowiedź na potrzebę sportu wśród pracowników miejscowych zakładach włókienniczych. W centralnie planowanej gospodarce ZSRR Uzbekistan był ważnym punktem przetwórstwa jedwabiu. 

  

W 1978 roku klub przechrzczono na Navbahor, co odnosiło się do Furgatu, regionu Uzbekistanu. W swojej niespełna 50-letniej historii rywal Rakowa nosił jeszcze nazwę Avtomobilist, ale od upadku Związku Radzieckiego piłkarze z Namangan występują pod szyldem Navbahor.

 

Drugi sparingpartner Rakowa w Belek, to też... drugi rywal używający ornitologicznego przydomka. Rapid Bukareszt jest określany jako “Wiśniowe Orły”, z kolei zawodnicy Navbahor Namangan noszą przydomek “Sokoły Wędrowne”.

 

Kup karnet i wesprzyj Czerwono-Niebieskich w najważniejszych meczach sezonu!

 

Aktualnie trenerem Navbahoru jest Samwiel Babajan, który zastąpił Andrieja Kanczelskisa. Tego drugiego kibice mogą pamiętać, chociażby z występów w Manchesterze United. Kluczowymi piłkarzami w talii Babajana są 24-letni pomocnik Nurillo Tuktasinow, Tadżyk Ekshon Pandshanbe oraz serbski rozgrywający Jovan Djokić.

 

W porównaniu z Rakowem uzbecki klub ma dużo krótszą historię. Jednak w gablotach zespołu z Namanganu nie brakuje pucharów i medali. Najcenniejszy to ten za mistrzostwo Uzbekistanu z 1996. Klub 3-krotnie zdobywał też puchar kraju. Rywalizował również w Azjatyckiej Lidze Mistrzów. Według Wikipedii Navbahor to drugi najbardziej utytułowany zespół w Uzbekistanie.

 

Dla Czerwono-Niebieskich środowy sparing będzie drugim z czterech podczas zgrupowania w tureckim Belek. W pierwszym 1:2 ulegliśmy Rapidowi Bukareszt. - Bardzo dobre warunki, niezły przeciwnik, ogólnie dobry mecz, ale rozczarowujący wynik, bo mając dużo sytuacji przegrywamy 1:2 - mówił po piątkowym spotkaniu trener Marek Papszun. 

 

Początek środowego sparingu o godzinie 9:30 czasu polskiego. Transmisję z tego spotkania będziecie mogli śledzić na klubowym kanale YouTube.

 

#DzieńDoBelek