Q and A

Zastanawiasz się jak działa jedna z najlepszych Akademii piłkarskich w Polsce? Nie czekaj! Wyślij swoje pytania na adres: [email protected].com.

Więcej o projekcie "Akademia bez tajemnic" znajdziesz TUTAJ.

Pytania i odpowiedzi

Czy Science Department czerpie wzorce z podobnych działów z innych klubów polskich lub zagranicznych?

Dr Michał Nowak (Science Department): W Polsce nie mamy odpowiedników, ponieważ jesteśmy częścią Akademii i pracujemy na potrzeby edukacyjne podnosząc jej efektywność pracy w wielu aspektach. Oczywiście na świecie jest mnóstwo wzorców, z których można czerpać wiedzę oraz skuteczne rozwiązania. Niestety bardzo nieliczne rozwiązania dają się przenieść na nasze środowisko pracy. Wiec tworzymy nowe rozwiązania opierając się o główne założenia i trendy.  Na obecną chwilę naszymi partnerami są wyłącznie firmy o międzynarodowym doświadczeniu i zasięgu.


Jakie projekty są aktualnie prowadzone i jakie jest ich praktyczne przełożenie na trening piłkarski?

Dr Michał Nowak (Science Department): W dziale nauki mamy dwa wiodące trendy realizacji projektów. Pierwszy wpływający na całą strukturę Akademii np.: „Budowa systemu wspomagania decyzyjności” polegający na integracji danych ze wszystkich przestrzeni pracy Akademii. Wykorzystujemy to w celu diagnostyki, analizy i oceny efektywności, oceny trendów czy predykcji przyszłych wydarzeń. Przykładem jest nasze partnerstwo z firmą KITMANLABs. Drugi trend to projekty indywidualne dedykowane dla poszczególnych zawodników według, różnych kryteriów. Wszystkie nasze działania mają przełożenie i ogromy wpływ na jednostkę treningową np.: poprzez feedback (informacje zwrotną) w czasie rzeczywistym. Pozwala to na wprowadzenie błyskawicznej korekty. Przykładem jest projekt „DELOS” – polegający na obniżeniu wystąpienia ryzyka kontuzji poprzez pracę nad priopriocepcją innym projekt „FREEKICK” – polegający na zmianie biomechaniki strzału w wykorzystaniem video analizy. Kolejnym jest projekt wsparcie wydajności bramkarzy w Akademii. Jest ich więcej oczywiście. Chętnie o nich opowiem indywidualnie.


Czy są jakieś nowe projekty, które będą wkrótce "startować"?

Dr Michał Nowak (Science Department): Tak przygotowujemy kolejne projekty, niestety na tym etapie partnerstwa są jeszcze na etapach negocjacji. Myślę, że wkrótce ogłosimy ich rozpoczęcie oraz pojawi się więcej informacji o ich charakterze. Możemy na pewno niektórych zaskoczyć.  

______________________________________________________________________________________


W jakim wieku zawodnicy Akademii rozpoczynają trening z trenerem mentalnym?

Mariusz Mielnicki (trener mentalny): Pracuję mentalnie z zawodnikami drużyn 11-sto osobowych od rocznika 2009 do drużyny Rezerw. Natomiast w sytuacjach wymagających mojej wiedzy i doświadczenia pomagam trenerom roczników młodszych (są to zazwyczaj sesje interwencyjne, czasami wystarczy obserwacja zawodnika i odpowiednie wskazówki dla trenera, a czasami jest potrzebne spotkanie indywidualne z danym zawodnikiem bądź jego rodzicami).

______________________________________________________________________________________


Jaki budżet ma Projekt Klubów Filialnych?

Dawid Krzętowski (Koordynator Projektu Klubów Filialnych): Budżet PKF jest elastyczny. Oscyluje on w okolicach kilkudziesięciu tysięcy złotych. Wraz z rozwojem PKF budżet ten wzrasta. 


Jakie są dalsze plany programu klubów filialnych? Dalsze zwiększanie liczby partnerów czy skupienie się na rozwoju poziomu szkolenia wśród klubów, które już są w programie?

Dawid Krzętowski (Koordynator Projektu Klubów Filialnych): Nie mamy górnej granicy ilości klubów partnerskich - nie zabiegamy o partnerstwo, a czekamy na kluby, które chcą z nami być - dlatego wiemy, że pewnie nadejdzie moment "nasycenia" partnerów, ale nie jesteśmy wstanie oszacować, czy będzie to na poziomie 50 klubów czy np: 150. Mamy wystandaryzowany program warsztatów dla klubów, które obejmują oczywiście tematy szkoleniowe. Po roku takich warsztatów przechodzimy na ścieżkę indywidualnej współpracy, która nadal obejmuje wsparcie szkoleniowe, ale już np.: w formie wizyty w klubie partnerskim, obserwacja i omówienie jednostki treningowej, poprowadzenie pokazowej jednostki treningowej itp.