Q & A

Zastanawiasz się jak działa jedna z najlepszych Akademii piłkarskich w Polsce? Nie czekaj! Wyślij swoje pytania na adres: [email protected].

Więcej o projekcie "Akademia bez tajemnic" znajdziesz TUTAJ.

Pytania i odpowiedzi

Czy Science Department czerpie wzorce z podobnych działów z innych klubów polskich lub zagranicznych?

Dr Michał Nowak (Science Department): W Polsce nie mamy odpowiedników, ponieważ jesteśmy częścią Akademii i pracujemy na potrzeby edukacyjne podnosząc jej efektywność pracy w wielu aspektach. Oczywiście na świecie jest mnóstwo wzorców, z których można czerpać wiedzę oraz skuteczne rozwiązania. Niestety bardzo nieliczne rozwiązania dają się przenieść na nasze środowisko pracy. Wiec tworzymy nowe rozwiązania opierając się o główne założenia i trendy.  Na obecną chwilę naszymi partnerami są wyłącznie firmy o międzynarodowym doświadczeniu i zasięgu.


Jakie projekty są aktualnie prowadzone i jakie jest ich praktyczne przełożenie na trening piłkarski?

Dr Michał Nowak (Science Department): W dziale nauki mamy dwa wiodące trendy realizacji projektów. Pierwszy wpływający na całą strukturę Akademii np.: „Budowa systemu wspomagania decyzyjności” polegający na integracji danych ze wszystkich przestrzeni pracy Akademii. Wykorzystujemy to w celu diagnostyki, analizy i oceny efektywności, oceny trendów czy predykcji przyszłych wydarzeń. Przykładem jest nasze partnerstwo z firmą KITMANLABs. Drugi trend to projekty indywidualne dedykowane dla poszczególnych zawodników według, różnych kryteriów. Wszystkie nasze działania mają przełożenie i ogromy wpływ na jednostkę treningową np.: poprzez feedback (informacje zwrotną) w czasie rzeczywistym. Pozwala to na wprowadzenie błyskawicznej korekty. Przykładem jest projekt „DELOS” – polegający na obniżeniu wystąpienia ryzyka kontuzji poprzez pracę nad priopriocepcją innym projekt „FREEKICK” – polegający na zmianie biomechaniki strzału w wykorzystaniem video analizy. Kolejnym jest projekt wsparcie wydajności bramkarzy w Akademii. Jest ich więcej oczywiście. Chętnie o nich opowiem indywidualnie.


Czy są jakieś nowe projekty, które będą wkrótce "startować"?

Dr Michał Nowak (Science Department): Tak przygotowujemy kolejne projekty, niestety na tym etapie partnerstwa są jeszcze na etapach negocjacji. Myślę, że wkrótce ogłosimy ich rozpoczęcie oraz pojawi się więcej informacji o ich charakterze. Możemy na pewno niektórych zaskoczyć.  

______________________________________________________________________________________


W jakim wieku zawodnicy Akademii rozpoczynają trening z trenerem mentalnym?

Mariusz Mielnicki (trener mentalny): Pracuję mentalnie z zawodnikami drużyn 11-sto osobowych od rocznika 2009 do drużyny Rezerw. Natomiast w sytuacjach wymagających mojej wiedzy i doświadczenia pomagam trenerom roczników młodszych (są to zazwyczaj sesje interwencyjne, czasami wystarczy obserwacja zawodnika i odpowiednie wskazówki dla trenera, a czasami jest potrzebne spotkanie indywidualne z danym zawodnikiem bądź jego rodzicami).

______________________________________________________________________________________


Jaki budżet ma Projekt Klubów Filialnych?

Dawid Krzętowski (Koordynator Projektu Klubów Filialnych): Budżet PKF jest elastyczny. Oscyluje on w okolicach kilkudziesięciu tysięcy złotych. Wraz z rozwojem PKF budżet ten wzrasta. 


Jakie są dalsze plany programu klubów filialnych? Dalsze zwiększanie liczby partnerów czy skupienie się na rozwoju poziomu szkolenia wśród klubów, które już są w programie?

Dawid Krzętowski (Koordynator Projektu Klubów Filialnych): Nie mamy górnej granicy ilości klubów partnerskich - nie zabiegamy o partnerstwo, a czekamy na kluby, które chcą z nami być - dlatego wiemy, że pewnie nadejdzie moment "nasycenia" partnerów, ale nie jesteśmy wstanie oszacować, czy będzie to na poziomie 50 klubów czy np: 150. Mamy wystandaryzowany program warsztatów dla klubów, które obejmują oczywiście tematy szkoleniowe. Po roku takich warsztatów przechodzimy na ścieżkę indywidualnej współpracy, która nadal obejmuje wsparcie szkoleniowe, ale już np.: w formie wizyty w klubie partnerskim, obserwacja i omówienie jednostki treningowej, poprowadzenie pokazowej jednostki treningowej itp.

______________________________________________________________________________________

Ilu skautów działa w Akademii?
Czy skauting Akademii obserwuje również "rynki" inne niż polski? Jeżeli tak, jakie?
Czy Akademia często przegrywa rywalizację o obserwowanych zawodników z innymi klubami/jak często zawodnicy, którzy zostali wyskautowani odmawiają Akademii?

Marek Śledź (trener główny, dyrektor Akademii: W Akademii Dział Scoutingu, podobnie jak Dział Analizy Szkoleniowej wchodzą w skład Science Department. Struktura działu scautingu jest wielostopniowa i dzieli się na obserwatorów mających przywilej wypełnienie brązowego, srebrnego lub złotego raportu. Jednakże ze względu na fakt iż jest to bardzo młody projekt to przywilej obserwacji na poziomie złotym mają jedynie Trenerzy Akademii, Obserwacje srebrne i brązowe są dokonywane przez wolontariuszy którzy bardzo często wywodzą się z pośród trenerów którzy odbyli staż szkoleniowy w Akademii. Liczba scoutów ze względu na ich nie ukonstytuowany zawodowy charakter jest zmienna i w różnych regionach Polski jest ich od kilku do kilkunastu. Akademia nie posiada scoutów za granicami kraju, ale nie zamyka to drogi do komunikacji z zaprzyjaźnionymi trenerami niektórych klubów zagranicznych w celu otrzymania wymaganych informacji. Akademia Rakowa nie jest Akademią scoutingową tylko szkoleniową co jasno definiuje hierarchię ważności obowiązujących procesów. Filozofia pozyskiwania zawodnika do Akademii to nie rywalizacja o niego, a sposób często długotrwałej adaptacji do wartości organizacyjnych i szkoleniowych jakimi nacechowana jest Akademia Rakowa. Tak więc skupiamy swoją uwagę na zawodnikach którzy traktują nasz projekt jako pierwszy wybór.


Jaki jest roczny budżet Akademii?

Marek Śledź (trener główny, dyrektor Akademii: Budżet Akademii nie jest czynnikiem do publikacji, ale składa się z dwóch kompatybilnych projektów: Akademii oraz Fundacji która jest organem prowadzącym Szkołę Mistrzostwa Sportowego Akademii oraz Bursę Akademii. W związku z wciąż rozwijającymi się powyższymi projektami budżet ma również charakter zmienny, aczkolwiek po osiągnięciu zaplanowanego poziomu współzawodnictwa powinien być ustabilizowany na poziomie ok. 5.000 000 pln.


Czy drużyny Akademii dostosowują ustawienie formacji do tego jakie prezentuje pierwsza drużyna?

Marek Śledź (trener główny, dyrektor Akademii: Najstarsze dwie grupy szkoleniowe (II zespół i U-18) funkcjonują w kilku możliwych organizacjach strukturalnych w tym w zbliżonych do obowiązującej w I zespole. Ale proszę pamiętać iż Akademia to 19 grup szkoleniowych w tym w piłce 9 osobowej i 7 i 5 osobowej, więc obowiązujące organizacje strukturalne zakładają grę w co najmniej 2 wariantach o najwyższym poziomie uniwersalności szkoleniowej.


Czy dyrektor nie obawia się, że szkolenie w Akademii zamknięte w określony program szkolenia przyniesie efekty w postaci wysokiego poziomu działań drużynowych (i wyników drużyn Akademii) kosztem stłumienia potencjału indywidualnego zawodnika?

Marek Śledź (trener główny, dyrektor Akademii: Projekt szkoleniowy Akademii oparty o konkretną technologię szkolenia jest przede wszystkim ukierunkowany na rozwój zawodników o najwyższym potencjale sportowym, więc nie istnieje choćby najmniejsza obawa iż ich rozwój może w jakimkolwiek sposób zostać ograniczony. Jednak proszę pamiętać iż ważnym motywem rozwojowym dla zawodnika jest możliwość konfrontacji we współzawodnictwie na możliwie najwyższym poziomie w celu ciągłego weryfikowania umiejętności gry w piłkę nożną. „By być lepszym trzeba trenować z lepszymi od siebie i grać przeciwko lepszym”. Tak więc rozwój zawodnika może odbywać się tylko przez zespół, nigdy kosztem zespołu.


Jak dyrektor odniesie się do pojawiającej się ze strony niektórych dziennikarzy opinii, że duże akademie w Polsce nie potrafią wyszkolić zawodnika od zera, a jedynie bazują na skautingu?

Marek Śledź (trener główny, dyrektor Akademii:  Miałem przyjemność przez lata budować i kierować jedną z najlepszych Akademii w Polsce i tam dziś grający w Reprezentacji Polski wywodzili się zarówno z rodzimego środowiska i byli wychowankami przez np. 10 lat i byli także tacy którzy do Akademii dołączali w wieku 13 czy 14 lat. To pewna normalność, korzystna zarówno dla zawodników będących wychowankami od najniższych poziomów szkoleniowych jaki dla tych którzy dołączają.


Jaki stosunek ma Pan dyrektor do zarzutów o bezcelowości rozgrywania spotkań kończonych bardzo wysokimi zwycięstwami jednej z drużyn (głównie na poziomie najmłodszych roczników)? Czy w Akademii są w tej materii jakieś wytyczne, np. granie młodszym rocznikiem, granie o jednego (lub więcej niż jednego) zawodnika mniej?

Marek Śledź (trener główny, dyrektor Akademii: System współzawodnictwa powinien być tak skonstruowany by przynosił korzyści obu stronom w nim uczestniczącym. Wynik dwucyfrowy pokazujący absolutną dominację jednej z drużyn nie służy korzyścią szkoleniową ani wygrywającym ani przegrywającym, stąd należy poszukiwać możliwości rywalizacji która będzie wyzwaniem a nie łatwą zdobyczą. W Akademii na kilku poziomach toczymy rywalizację w rocznikach starszych, a w przypadku gdy szkoleniowo jest to niemożliwe uzupełnimy system rywalizacji grami kontrolnymi z wymagającymi przeciwnikami.


Jak dostać pracę w akademii jako trener lub analityk oraz jakie stanowiska są w akademii oraz ile stanowisk jest w akademii?
Marek Śledź (trener główny, dyrektor Akademii: Akademia to w tej chwili projekt o dość dużym zasięgu oddziaływania zarówno szkoleniowego jak i edukacyjnego, wychowawczego czy organizacyjnego. Więc tak jak w przypadku każdej innej pracy należy oczywiście zacząć od złożenia aplikacji w której pojawi się również sugerowany rodzaj pracy np. nauczyciel w SMS, wychowawca w Bursie, Trener w Akademii itp.

______________________________________________________________________________________


Jak wygląda praca fizjoterapeuty w Akademii Raków?


Natalia Kolmas (główny fizjoterapeuta Akademii): Fizjoterapeuci w naszej strukturze tworzą Sztab Medyczny Akademii Raków i funkcjonują w trzech obszarach. Pierwszy to praca przy drużynach, gdzie pełnimy dyżury na treningach naszych zespołów, bierzemy udział w przygotowaniu zawodników do treningu i szeroko pojętej odnowie biologicznej. Drugi obszar pracy to działania w Centrum Medycznym Alfasport, gdzie prowadzimy programową rehabilitację zawodników kontuzjowanych. Natomiast trzeci obszar to uczestnictwo w domowych i wyjazdowych meczach zespołów oraz praca na zgrupowaniach. W codziennej pracy wykorzystujemy różne techniki terapii manualnej i kinezyterapii, którą łączymy z wiedzą o treningu sportowym. Pracaf fizjoterapeuty w naszej Akademii wymaga ścisłej współpracy z innymi działami Akademii, w szczególności ze sztabem przygotowania motorycznego i z trenerami prowadzącymi poszczególnych drużyn.